Facebook

Dołącz do nas na facebooku

Start Św. Joanna Beretta Molla

Św. Joanna Beretta Molla

Św. Gianna Beretta Molla (ur. 4 października 1922 w Magencie k. Mediolanu, zm. 28 kwietnia 1962) – włoska lekarka, święta Kościoła katolickiego jest patronką narzeczonych i zakochanych, małżonków i rodziców, kobiet oczekujących potomstwa. Jej relikwie w Polsce znajdują się w Strzelinie.

Młodość i powołanie

Gianna Beretta Molla urodziła się 4 października 1922 w Magenta, na Północy Włoch w wielodzietnej rodzinie. Lubiła muzykę i góry. Interesowała się modą i tańcem. Gorliwie angażowała się w apostolstwo świeckich. Była pediatrą i chirurgiem. Pracowała jako lekarz rodzinny. Najpierw myślała zostać świecką misjonarką w Brazylii, gdzie już pracował jej brat. Odkryła jednak, że jej powołaniem jest życie w małżeństwie i 24 września 1955 r. zawarła sakrament małżeństwa z Piotrem Molla, który żyje w Mediolanie do dzisiaj.

Próba wiary

We wrześniu 1961 r., gdy oczekiwała na czwarte dziecko, pojawił się włókniak macicy i konieczna była operacja. Poprosiła zdecydowanie, aby uratowano dziecko w jej łonie. W Wielki Piątek, 20 kwietnia 1962 r. wchodząc do szpitala, powiedziała na portierni: „Przyszłam oddać życie za moje dziecko". Następnego dnia urodziła córeczkę, którą nazwała Gianna Emanuela. Pierwsze imię mówi o głębokiej więzi matki i córki. Drugie Emanuela podkreśla, że była z utęsknieniem „oczekiwana". O świcie 28 kwietnia 1962 r. Mama przeszła na drugą stronę życia. Jej córka jest dzisiaj lekarzem geriatrą...

Rola Świętej

Codzienne życie rodzinne i zawodowe Świętej oraz jej spojrzenie na Miłość, małżeństwo i rodzinę stawia Ją w gronie tych świętych, którzy przynoszą światu na nowo odczytaną Ewangelię. Nie wahałbym się powiedzieć, że Św. Gianna może wywrzeć na duchowość szczególnie małżeńską wpływ porównywalny do tego, jaki wywarła np. Św. Teresa z Lisieux czy Św. Franciszek. Można powiedzieć, że św. Gianna, to żywy komentarz do soborowego dokumentu „Gaudium et spes" czy „Apostolicam actuositatem", choć zostały one wypracowane i ogłoszone już po Jej narodzinach dla Nieba. Można powiedzieć nawet więcej: w sercu św. Gianny możemy odnaleźć zalążki tych myśli i wartości, które Papież Jan Paweł II przybliża współczesnemu światu w dokumentach o małżeństwie i rodzinie. Św. Gianna po prostu głęboko wierzyła i dała temu świadectwo zarówno swym życiem jak i swoją śmiercią (Bp S.Stefanek).

Zachęcamy także do lektury fragmentów listów św. Joanny z ówczesnym narzeczonym Piotrem: Listy.