Facebook

Dołącz do nas na facebooku

Start MB Zawierzenia Tarnowiec

MB Zawierzenia Tarnowiec

Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu

 

Cudowna Figura Matki Bożej Zawierzenia znajdująca się w Tarnowcu skupia przy sobie wielu pielgrzymów, którzy modlą się przez wstawiennictwo Maryi w różnych intencjach. Także rodziny przyjeżdżają do tego miejsca i powierzają tam swoje trudne sprawy.

 

Miejsce położenia

Tarnowiec to miejscowość położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Tarnowiec. Początkowo parafia Tarnowiec nosiła wezwanie Trójcy Przenajświętszej, jednak po wybudowaniu kolejnego Kościoła w Tarnowcu od 1600 roku parafia tytułuje się wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Już od najdawniejszych czasów ludzie przybywają do Tarnowca modlić się w sprawach związanych z narodzeniem i zdrowiem dzieci  oraz matek oczekujących potomstwa. Tarnowieckie Sanktuarium jest dziś jednym z najważniejszych i najpiękniejszych w Polsce. Wysoką rangę Sanktuarium stanowi założona w 1998 r. Kalwaria Nienarodzonych, która jest najważniejszym miejscem modlitwy o obronę życia.

Obecnie Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu jest bardzo rozbudowane. Obok Kościoła znajduje się Mała Kalwaria ze Stacjami Różańcowymi i Drogi Krzyżowej. Koło Małej Kalwarii znajduje się znane od stuleci Źródełko Matki Bożej, z którego pielgrzymi czerpią wodę i stosują ją jako pomoc w modlitwie o uzdrowienie chorób oczu, gardła i przewodu pokarmowego. Wiele świadectw wpisanych w Księdze Łask i Cudów Tarnowieckiego Sanktuarium są dowodem tej wiary. Centrum Sanktuarium stanowi ogromny i piękny Kościół z Cudowną Figurą Matki Bożej Zawierzenia.

Historia Cudownej Figury Matki Bożej Zawierzenia

Cudowna Figura Matki Bożej Zawierzenia otoczona jest barwnymi legendami.  Jedno z podań głosi również, że łaskami słynąca Figura została zamówiona przez św. Elżbietę, królową węgierską. Ufundowała ją ona dla Karmelitów.  Jednym z twórców Figury jest mistrz Paweł z Lewoczy. Wiozący cudowną Figurę orszak zatrzymał się na dłuższy postój w Mrukowej, koło Samoklęsk.  Następnie dotarł do Jasła. Kiedy w 1785 r. pożar strawił znaczną część Jasła z pożogi ocalała drewniana Figura Matki Bożej. Wielu uznało to za cud. Rząd austriacki, chcąc zlikwidować kult Matki Bożej, polecił umieścić Figurę w zakrystii Kościoła w Dukli. Ksiądz Walenty Karwowski, dziekan jasielski, a zarazem proboszcz tarnowiecki, nie usłuchał polecenia i ukrył Figurę w Tarnowcu.

W 1804 r. kiedy okazało się, że kościółek, w którym znajduje się Figura jest za mały, zbudowano nowy i tam przeniesiono łaskami słynącą Figurę Matki Bożej. Dnia 8 września 1925 r., ks. Karol Józef Fischer dokonał w Tarnowcu aktu papieskiej koronacji Figury. Podczas II wojny światowej, pod gradem kul, przewieziono Ją do Jedlicza. Figura powróciła do Tarnowca dopiero na wiosnę 1945 r.  Po zakończeniu działań wojennych, 1 lipca 1949 r. Figurę wraz z ołtarzami przeniesiono do nowo wybudowanej świątyni. Cudowna Figura Matki Bożej, która znajduje się w Kościele w Tarnowcu jest znakiem, że to miejsce Maryja wybrała szczególnie.

Kalwaria nienarodzonych

Kalwaria nienarodzonych jest symboliczną mogiłą dzieci nierodzonych. 12 września 1998 r. ks. bp Edward Białogłowski poświęcił w Tarnowcu Krzyż na pierwszej w Polsce Kalwarii Trzeciego Tysiąclecia. Jest to dzieło powstałej w 1991 r.  we Francji  Krucjaty Miłości Boga Bliźniego, w znaku Chrystusowego Krzyża.

O sensie budowania takiego cmentarza mówi pewne wydarzenie, które kiedyś ks. Stanisław Mazur, były proboszcz z Tarnowca opowiadał swoim pielgrzymom. Otóż prawie codziennie o zmroku robił obchód całego terenu Sanktuarium a towarzyszył mu pies. Pewnego wieczoru, w czasie takiego obchodu, zmierzając w kierunku wzgórza nienarodzonych, zobaczył postać kobiety, która zachowywała się tak, jakby chciała się ukryć. Młody pies wyprzedził właściciela i pobiegł w stronę symbolicznego cmentarza. Nie zwrócił on jednak uwagi na kobietę, tylko po chwili grzebania pod jednym z krzyżyków  przyniósł kustoszowi w pysku małą lalkę. Wówczas zza zarośli wyszła zapłakana kobieta. Prosiła, żeby mogła jeszcze raz tę lalkę pochować pod krzyżykiem, bo w ten sposób chciała pożegnać swoje nienarodzone dziecko…

Ważne uroczystości w Sanktuarium

- w każdą pierwszą środę miesiąca, od maja do października Tarnowieckie Nabożeństwo Zawierzenia (początek o godz. 19.00, przewidywany koniec ok. godz. 22.00, w programie: Msza Św., procesja na Kalwarię Nienarodzonych). Nowenna ta nawiązuje do objawień Matki Bożej w Fatimie, które miały miejsce właśnie w tych miesiącach.

- Niedziela po 8 września - główny odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Dożynki Sanktuaryjne, (suma o 11.00 z udziałem Księdza Biskupa),

- Niedziela po 16 lipca – odpust Matki Bożej z Góry Karmel,

- 31 maja – odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci po I Komunii i spowiedzi (suma o 11.00 na Placu Zawierzenia z udziałem Księdza Biskupa),

- Pierwsza Sobota Lipca – Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia do Tarnowca (początek uroczystości o 10.00, przewodniczy Ksiądz Biskup).

Cuda

Za wstawiennictwem Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu dokonują się liczne cuda i łaski. Przykładem nadzwyczajnej łaski jest cudowne uzdrowienie  Pawła. Miał on 16 miesięcy, kiedy stwierdzono u niego nowotwór kości. Zaczęło się od uderzenia w róg mebli. Wówczas wyszedł guz na czole. Nie zsiniał, pozostał w kolorze skóry, był miękki. W Jaśle robili eksperymenty. Dopiero w Krakowie po wykonaniu prześwietlenia głowy stwierdzono chorobę – histiocystoza X. Choroba objawiała się guzem, a w środku był już ubytek w kości. Stwierdzono liczne ubytki w oczodołach, w kościach ciemieniowych, w żebrach, w kościach miednicy. Po siedmiu miesiącach leczenia chemioterapią i sterydami dodano większą porcję chemii. W wieku 4 lat następuje wznowienie choroby. Przez ten czas choroby rodzice modlili się w intencji Pawła za przyczyną Matki Bożej Zawierzenia. Przy łóżku Pawła w szpitalu przez cały ten czas znajdował się obraz.  Odprawiane były Msze Św.: w Sanktuarium w Tarnowcu i na Ukrainie. Modliła się cała rodzina i znajomi. Leczenie zakończono, ale każdego roku odprawiana jest Msza Św. dziękczynna za cud uzdrowienia z ciężkiej choroby.

opr. Jolanta