Facebook

Dołącz do nas na facebooku

Start Choroba psychiczna Dobry psycholog / psychoterapeuta w Rzeszowie

Dobry psycholog / psychoterapeuta w Rzeszowie

Spis treści
Dobry psycholog / psychoterapeuta w Rzeszowie
Osoba wierząca u psychologa
Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich
Polecani psychologowie i psychoterapeuci w Rzeszowie
Wszystkie strony

W środowiskach katolickich często podkreśla się, że kiedy osoba potrzebuje skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty - WAŻNE ŻEBY BYŁ OSOBĄ WIERZĄCĄ. To skądinąd zrozumiałe stanowisko, prowadzi jednak czasem do opinii, postaw i zachowań, które budują atmosferę nieufności wobec specjalistów. Bywa, że w tym kontekście osoby wierzące szkodzą swojemu zdrowiu nie zgłaszając się w odpowiednio szybkim trybie do specjalisty (NIEDOBRZE WYWAŻONA OSTROŻNOŚĆ PRZY NIEOBECNOŚCI WYSTARCZAJĄCEGO SZACUNKU WOBEC WŁASNEGO ZDROWIA), co może prowadzić do rozwinięcia się choroby psychicznej, zaburzenia lękowego, depresji, nerwicy itp. lub do pogłębienia kryzysu małżeńskiego.

Niepokój osoby wierzącej winien budzić raczej fakt, że psycholog (kierujący się z natury wykonywanego zajęcia neutralnością) przekraczając swoje kompetencje: ocenia, dewaluuje, nie szanuje sfery wartości, wywołuje swoją poradą konflikt sumienia (psychoterapeuta raczej nie stosuje sugestii, nie daje porad - stąd raczej nie powoduje to zwykle silnych konfliktów w tej sferze). Wydaje się, że nie powinno budzić takiego silnego niepokoju sprawa światopoglądu: czy jest to osoba wierząca / niewierząca, praktykująca / niepraktykująca katolicyzm (choć w pewnym stopniu należy to uwzględnić, bo do końca trudno zachować neutralność i nie wpływać także na świat wartości - stąd potrzeba superwizji u psychoterapeutów, którzy muszą czuwać, by "pewnych rzeczy w sobie nie przeoczyć" szczególnie, gdy są zaangażowani w swoją wiarę lub areligijni). Aczkolwiek osoba szukająca pomocy oczywiście ma prawo wyboru dowolnego specjalisty.

Wydaje się, że problem może się pojawić wówczas, gdy nie możemy z jakiegoś powodu dostać się do osoby łączącej "fachowość z ich osobistym świadectwem życia Ewangelią" (Dyrektorium), a w polu naszego zainteresowania pojawia się dobry specjalista z nieznaną lub niezbyt wyrażaną duchowością lub kiedy nasz stan psychiczny jest tak trudny, że nie ma czasu o to zadbać, spokojnie i  wnikliwie wybrać człowieka, któremu chcemy powierzyć tak delikatną sferę psychiczną.

Niekiedy podkreślanie znaczenia duchowości danego psychologa / psychoterapeuty wiąże się z oporem przed zmianą (osoba chcąca się zgłosić lub zgłaszająca się do specjalisty świadomie chce pomocy, ale nieświadomie często utrudnia to wsparcie i pomoc, nie radzi sobie z lękiem i brakiem zaufania - szuka wówczas powodów zaprzestania zamierzanej lub podjętej drogi, przypisuje osobie pomagającej różne rzeczy (np. "psycholog kazał mi się rozwodzić - ja mu "dziękuję" za taką pomoc" - w praktyce czasem okazuje się, że po etapie diagnostycznym psycholog rozpoznał wyraźny lub całkowity rozkład życia małżeńskiego lub odkrył elementy przemocy w związku i widzi potrzebę dalszej pracy terapeutycznej ale w sytuacji separacji małżonków, czasem u dwu niezależnych psychologów - co w gruncie rzeczy staje się zgodne z prawem w reakcji na przestępstwo w tym drugim przypadku oraz zgodne z V przykazaniem Dekalogu: nie zabijaj - troszcz się o swoje zdrowie.